Tři dny v Barceloně

Vzhledem k 50% slevě na cestování po Španělsku jakožto španělská rezidentka jsem nemohla odolat majestátnosti druhého největšího města Španělska a 12. až 15. května 2017 jsem se tak mohla procházet ulicemi Barcelony. V následujícím článku se dozvíte, jaké památky zde navštívit, jak cestovat, či kde se dobře najíst.

Barcelona je hlavním městem Katalánska a pokud umíte alespoň trochu španělsky, budete si to silně uvědomovat. Právě katalánština je totiž hlavním úředním jazykem tohoto autonomního společenství a od španělštiny se dosti liší – já sama měla problém jen s výslovností některých slov, natožpak s porozuměním! Mé španělské sebevědomí, kterého na Erasmu v Las Palmas pomalu nabývám, tak utrpělo silnou ránu.

Abyste rozuměli, celá Barcelona MILUJE již zesnulého architekta Antoni Gaudího (a ten zas miloval mozaiku), nebo alespoň tak se mi to jako návštěvníkovi tohoto velkoměsta jeví. Celá oblast je tak plná jeho architektonických děl, stejně jako veškeré suvenýry, které zde můžete nakoupit takřka všude, neboť i na místech, kde nejsou žádné krámky a obchody, potkáte prodejce s prostěradlem a na něm rozprostřenými suvenýry. Vzhledem k jejich „technologii“ provazu, kdy v případě nouze za něj jen zatáhnou a prostěradlo se smotá s veškerým zbožím uvnitř, silně pochybuji, že je jejich prodej legální.

Co zde můžete musíte navštívit?
V Barceloně bych vytyčila celkem 6 oblastí plných památek, které byste měli navštívit. Většinou ale můžete pěšky dojít z jedné do druhé.

První z nich je bezpochyby městská čtvrt Barri Gotic. Jedná se o historickou část města, v jejímž středu je trh s potravinami Mercat de Santa Caterina – ten zmiňuji kvůli zajímavé střeše. Hlavně se zde ale nachází spoustu kostelů a pamětihodností. Zde je malý výčet:

 • muzeum Museu Picasso de Barcelona
 • malinká fontánka Font de Santa Ana
 • náměstí Plaça del Rei (Španělský král zde vítal Kryštofa Kolumba z první zámořské cesty)
 • brána Torres Romanes
 • kostely, katedrály a baziliky
  • Parròquia de Santa Anna
  • Iglesia Neri
  • Parròquia de la Mare de Déu de Betlem
  • Basílica de Santa Maria del Pi
  • Misas
  • Basílica dels Sants Màrtirs Just i Pastor
  • Basílica de Santa Maria del Mar (gotický kostel ze 14. století)
  • Catedral de Santa Eulàlia (Catedral de Barcelona)
 • most Pont del Bisbe

 
 
 

Východně od této oblasti se nachází rozlehlý park Parc de la Ciutadella, kam je volný přístup. Kromě příjemného posezení, několika altánů, kde místní organizují oslavy narozenin apod., je zde budova parlamentu Parlament de Catalunya, menší hrádek Castells dels Tres Dragons, památníky Cascada Monumental s fontánkou či Als Voluntaris Catalans s menším rybníkem, kde je možné si za 6€ pronajmout loďku (pro 1-2 lidi za 6€, 3 lidé za 9€ a 4-5 za 10€, vždy na 30 minut). Poblíž vody můžete vždy potkat a krmit kachny, co mě ale nejen zde, ale i v celém městě překvapilo, jsou volně žijící papoušci. Také je zde velký model mamuta nazvaný velmi poeticky – Mamut. Severozápadně od tohoto parku je navíc oblouk Arco de Triunfo de Barcelona s rozlehlou promenádou, na opačné straně pak vstup do Zoo Barcelona (otevřeno denně od 10 do 20, kasy zavírají v 19, vstup pro dospělé za 19,90€, ostatní ceny zde, v případě návštěvy doporučuji zkontrolovat časy zvířecích krmení/show).

 
 
 
 

MUST SEE je samozřejmě chrám La Sagrada Família, který není doposud dokončený a stal se symbolem města. Jeho stavba započala v roce 1882 a dokončení stavby se momentálně odhaduje na rok 2026, tedy přesně sto let od Gaudího smrti – jeho ostatky jsou právě v tomto chrámu. Otevřeno je každý den od 9 hodin, ceny vstupného se pohybují od 15€ výš. My jsme dovnitř kvůli ceně vstupného a nedostatku času nešli, ale viděli jsme spoustu obrázků na internetu či na pohlednicích a musím uznat, že vidět chrám zevnitř rozhodně musí stát za to. Kromě stejnojmenného náměstí na jihozápadní straně je na opačné malinký parčík s rybníčkem Plaça de Gaudí, odkud dle mého pořídíte nejlepší fotografie. Již zmíněný oblouk Arco de Triunfo de Barcelona se odtud nachází jižně zhruba 15 bloků, doporučuji tedy k Parc de la Ciutadella dojít pěšky. Po cestě navíc narazíte na památník Plaça de Braus de la Monumental, též známý jen jako La Monumental. Zde se do roku 2012, kdy vešel v platnost zákon z roku 2010 tuto aktivitu zakazující, konaly býčí zápasy. Místo má kapacitu necelých 20 000 lidí. Navzdory tomu, že v čas, kdy jsme procházeli kolem, mělo být otevřeno, jsme však nemohli místo navštívit. Otevřeno má být denně od 10 do 14 a od 16 do 19.

 
 

Dále nelze nezmínit třídu La Rambla, táhnoucí se od náměstí Plaça de Catalunya, kde je několik fontán, které po setmění svítí, až k památníku Monument a Colom. Jedná se o jednu z nejturističtějších ulic. Kromě spousty krámků se suvenýry po obou stranách i jejím středu je zde hodně značkových obchodů či fast foodů, a to jen několik metrů od sebe! Rovněž je zde hned několik stanic metra.

 

Monument a Colom se nachází hned u přístavu Port Vell. Stačí přejít most Rambla de Mar, a jste u zdejšího akvária L’Aquàrium de Barcelona, které je otevřené každý den, vždy od 10:00 minimálně do 19:30 (záleží, zda je sezona). Vstup starších 11 let je od 18€ v případě nákupu online, je možné koupit i hromadnou vstupenku pro čtyři, kdy pak jeden lístek stojí 17€, ceny i otevírací dobu naleznete zde. V akváriu mají 80m dlouhý podvodní tunel s pohyblivým chodníkem, mnoho dalších akvárií, a můžete se zde podívat na krmení žraloků, zaplavat si s nimi, či „s nimi“ dokonce spát. Opět tedy doporučuji zkontrolovat časy. Odtud jsme podnikli procházku k části zvané La Barceloneta, kde se nachází i zdejší pláž Platja de la Barceloneta.

Další městská část, kterou nemohu opomenout, je Sants – Montjuïc. Dostali jsme se sem pěšky od La Rambla a cestou jsme měli šanci vidět Palau Güell – palác pro Gaudího mecenáše, stejně jako malý psí parčík s farním kostelem Parroquía de Sant Pau de Camp. Na kopec Montjuïc jsme prošli nejprve několika parčíky, a poté krásným náměstím se zahradou Plaça de l’Armada. Rovněž jsme se byli podívat do neoficiální botanické zahrady, tedy spíše parku Jardins de Mossèn Costa i Llobera, kam je volný přístup, a odkud je skvělý výhled na celou Barcelonu. Dále jsme došli až k hradu Castell de Montjuïc, který je otevřen denně od 10 do 20 a lístek stojí 3€ (pro studenty) či 5€. Každou neděli po 15 hodině je však vstup zdarma. Tento hrad sloužil původně jen jako stráž, kdyby se blížili nepřátelé, v 17. století zde ale byly nainstalovány i zbraně na obranu. Kdo nechce šlapat pěšky, může sem vyjet lanovkou za 8,20€ (tam i zpět za 12,50€) vždy po 10. hodině dopoledne. V této oblasti je rovněž fontána Font Màgica de Montjuïc, která předvádí svou světelnou show po setmění, ale pouze v některé dny (my ji bohužel neviděli). Rozvrh na rok 2017 naleznete zde. Cestou domů jsme ještě narazili na náměstíčku Plaza de Blanquerra na bleší trh (neděle 18:00).

 
 
 
 
 

 

 

Jako poslední musím zmínit vyhledávanou turistickou atrakci Park Güell, který má rozlohu zhruba 18ha. Park se nachází v severní části Barcelony a má několik vchodů, u většiny z nich nemusíte platit a dokonce jsou zde – přímo v ulici – eskalátory, neboť je vchod na kopci (čímž poskytuje skvělý výhled na město). Kdo chce vidět Gaudího draka (L’escalinata del drac), musí zaplatit 5€. Otevřeno je denně od 8 do 20:30 hodin, my sem šli v 10:30 a bylo zde neuvěřitelné množství turistů (navzdory tomu, že bylo pondělí), doporučuji tedy park navštívit hned ráno, případně večer před zavíračkou. Cestou zpět do našeho Airbnb jsme se ještě stavili u pěkného chrámu Real Santuario de San José de la Montaña, u kterého je i velká zahrada, nicméně do ní není přístup.

 
 
 

 
 

Kde se najíst/napít?
Nejjednodušší a nejlevnější je nejspíš navštívit nějaký fast food. To ale samozřejmě nelze pořád, proto jsme se šli ještě najíst do luxusní restaurace 7 Portes, kde jsme si dali napůl paellu za 22,90€. Restaurace je nádherná, založená roku 1836, blízko Parc de la Ciutadella, ale je zde skutečně draho, ceny jsou totiž uvedeny bez 10% DPH. Dále jsme jedli v čínské restauraci Central Nou poblíž Plaça de Catalunya. Velice hezká restaurace s rozumnými cenami. Mají polední menu za 8,50€ či odpolední/noční za 11€, vždy výběr a získáte tím 6 „chodů“. Navíc vám dají zdarma krevetové chipsy jako předkrm. My měli za 4,50€ rýži se zeleninou, vejcem a vepřovým a za stejnou cenu nudle s vepřovým, cibulí a mrkví. Obojí obří porce a vynikající. Nakonec MUSÍM doporučit kavárnu El Bosc de les Fades blízko jižní části La Rambla. Tato kavárna je tmavá, „prorostlá“ falešnými stromy. Dost možná se zde budete cítit jako v elfí říši. Navíc zde díky technice simulují bouřku (světla, zvuky).

 
 

Doprava
Zde je asi nejlepší jezdit metrem a koupit si za 9,95€ jízdenku T-10, která je pro 10 jízd. Platí na všechna metra kromě toho z letiště (tam musíte zaplatit 4,50€), ale rovněž i na příměstský vlak Renfe, což je nejlepší volba, jak se z letiště dostat do města a naopak – R2 Nord, jízdní řád zde. Jedna jízda jinak stojí 2,15€, pokud však přestupujete z metra na metro na stejné stanici a nemusíte projít turniketem, neplatíte. Jízdenku koupíte v automatu na kterékoliv stanici metra, centrum města apod. je zóna 1. V případě nouze je zde zaměstnanec (v reflexní vestě), který vám poradí. Jízdní řády metra i autobusů naleznete zde, vhodné je si i stáhnout příslušnou aplikaci. Blízko stanic metra v centru se nachází i několik věhlasně známých domů navržených Gaudím, jako třeba Casa Battló u stanice Passeig de Gràcia.


Zdroj fotek: vlastní

Má zkušenost:
V Barceloně se mi moc líbilo, ale památky samozřejmě lákají davy turistů, takže počítejte s tím, že je zde hlava na hlavě. To se pochopitelně odráží i na cenách – třeba kyblík pro dva v KFC stojí 16,80€! Také jsme zde navštívili kino Cine Verdi, neboť zde promítají filmy v originálním znění – (těchto kin je zde více), na Gran Canarii totiž vím pouze o jednom takovém kině – Monopol – kde moc filmů ve VOSE (Version Original con Subtítulos en Español) nedávají. Lístek ale stál 9€. Také si dávejte pozor na zloděje, kteří jsou zde skutečně mistry svého „řemesla“. Rovněž je zde opravdu hodně žebrajících lidí, někteří mají „alespoň“ kostýmy či hrají na nějaký nástroj.
Pokud budete chtít v tomto velkoměstě na chvilku vypadnout z té vřavy, vřele doporučuji oblast Montjuïck, kde tolik turistů není a jsou zde krásné zahrady i parky.
Tak či tak si myslím, že se jedná o město, které člověk musí alespoň jednou v životě navštívit a já jsem šťastná, že se mi to podařilo!

 
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Pinterest
Share On Youtube
Contact us

Napsat komentář

Jméno *
Email *
Webová stránka

*

code