Honba za VŠ titulem

A je to tu – mám titul Bc. Kdo je zainteresovaný, ten ví, že mě to stálo mnoho úsilí, času a slz. Ale ačkoliv jsem ráda, ten pocit jsem očekávala daleko lepší…
Zdroj: Free vector for download: University free vector download [online]. In: . [cit. 2016-09-14]. Dostupné z: <http://all-free-download.com/free-vector/university.html>

Spoustu z nás se honí za vysokoškolským titulem, ale proč vlastně? Obecně vzato mi to připadá jako mnoho úsilí pro nic. Samozřejmě, že nemohu počítat právníky, lékaře všeho druhu, či vědce (kterým vejška opravdu k něčemu je), ale co my ostatní? Upřímně řečeno i já spadám do té většiny, která šla na VŠ prostě proto, že nevěděla, co dál. Ono s osmiletým gymplem, byť s precizními výsledky, je také těžké najít práci snů. A bohužel, práce snů se v dnešním světě rovná vysokému platu. Přitom bych možná byla šťastnější jako servírka, v dobrém kolektivu, práci, kde si mohu povídat s lidmi a cvičit jazyky, dostanu dýška, s krátkým-dlouhým týdnem, takže mám i čas pro sebe, a doba strávená v této práci rychle utíká. Nebo jako prodavačka v knihkupectví, kde bych mohla zdarma hltat knihy, poradit lidem ve výběru dárku a být v příjemném prostředí. A možná také ne.
Zaměstnavatelé po vás VŠ titul často ani nechtějí. Proč by také měli, když především humanitně založených studentů je hodně, navíc jim poté musí platit víc, ačkoliv jsou znalosti stejné. Já být zaměstnavatelem, tak osobně radši vrazím úsilí i finance do člověka, co právě udělal střední, hledá práci a chce se něco naučit, než do studenta, který si občas myslí, že spolkl všechnu moudrost světa, má zažité postupy, které se v praxi třebas až tak nevyužívají, případně se používaly v době, kdy jejich profesor ještě v daném odvětví pracoval, a chtějí vyšší plat. Pokud daný student studuje, řekněme, 5 let, za tu dobu už máte ze středoškoláka zkušeného, loajálního pracovníka, přičemž plat požadují podobný.
Navzdory tomu, že jsem měla obhajobu ve stejný den, jako mé nejlepší kamarádky z FAV, dokonce jsme všechny skončily i se stejným výsledkem, shodly jsme se, že ten pocit jsme očekávaly lepší. Přitom kdyby se nezadařilo, můžeme oplakávat „promarněný“ rok, kdy jsme mohly studovat na navazujícím, třeba by se nám pak po „přičichnutí“ k penězům po roce práce zpět do studia ani nechtělo. A jelikož se nám nechce ani teď s brigádkami, tato pravděpodobnost se limitně blíží k jedničce (jo, studuju matiku). Jediná změna, ke které došlo, je to, že jsou z nás „paní“, respektive pokud nás chce někdo oslovovat titulem, měl by používat právě přízvisko „paní“. A ono takové „slečno“ zní mnohem lépe, než „paní bakalářko“. Stejně nějak nedokážu pochopit, že po třech letech studia, kdy jsem na FAVku šíleně nadávala, se sem ještě ochotně vracím, navíc přestupuji z matematiky na informatiku. Člověk se na té vejšce totiž učí spoustu zbytečných věcí. Ano, je pravda, že vše je spjato se vším, ale valnou většinu stejně zapomenete a v praxi ji ani nepotřebujete.
Tak je ze mě Bc., no a co?
V České republice se z vás s tímto titulem NIKDO neposadí na zadek, a jelikož je tato země už i v zahraničí profláknutá jako svět vysokoškoláků, věřím, že ani tam ne. Co na tom, že studuji na poměrně prestižní fakultě (Fakulta aplikovaných věd) s technickým zaměřením, když ji pořádně znají jen v Plzni? Zase musím uznat, že již v prváku, byť jsem neměla o svém studiu řádný hmatatelný důkaz (respektive o tom, že to vydržím), mě personalisté mlsně zpovídali se slinou u pusy a byli mou volbou VŠ naprosto nadšení. I z úst učitelů jsem často slýchávala termín „kritické myšlení“, což je asi opravdu něco, čím oplývám, ale rozhodně jsem si jej nepřinesla z VŠ. Upřímně mi připadá, že si z VŠ nepamatuji prakticky nic a „něco“ mi daly pouze volitelné předměty, jako je španělština, osobní finance či marketing na internetu.
Co mi ale VŠ dala nejvíc, je vědomí, že když jsem prošla tímhle, tak už snad opravdu zmáknu všechno, stejně jako skvělé přátele, kteří mi, věřím, stejně jako Bc. titul, zůstanou navždy.
A co vy? Také jste se ve VŠ tak trochu zklamali? Nebo jste rádi, že jste tam ani nešli? Máte jiný názor? Podělte se o něj se mnou v komentářích Mrkající
 
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Pinterest
Share On Youtube
Contact us

1 komentář u „Honba za VŠ titulem

  1. worstway 18.9.2016 at 14:08

    Mít šanci jít znovu na střední, rozhodně bych už nešla na gympl. Když vidím některé kamarádky, které už se svými středními školami mají práci a klid, jde na mě trošku slečna závist. 😀 Já se pitvám s výškou, sama vlastně nevím, co ze mě bude a co chci, aby ze mě bylo. Titul Bc. je mi  docela k ničemu, ale pořád se mi vyplatí víc, než až dostuduju Mgr. Protože jako Mgr. mě nikde, kde bych si to představovala, chtít nebudou (překvalifikováno!), a tak nezbývá než pokračovat v honbě za ještě vyšším titulem. A s těmito vyhlídkami vážně uvažuju, že Bc. a dost. Někomu se titul určitě vyplatí, pokud chce do vzdělání vložit prakticky celý život, ale pokud si chci v blízké době zajistit i nějaký příjem, je to spíš bohužel na obtíž…

     

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

*

code