Argo / Argo

Slušné drama/thriller natočené dle skutečné události pojednává o „nepřátelském“ Blízkém východě, s jehož pravidly není radno si zahrávat. Konec Íránské islámské revoluce si kvůli zajetí několika Američanů vyžádá pozornost prakticky celého světa.
Zdroj: Geekydork: November | 2012 [Obrázek]. Dostupné z: <https://geekydork.wordpress.com/2012/11/>

Film natočený v roce 2012 pojednává o letech 1979 až 1981. Jelikož se jednalo o přísně utajenou akci, teprve v roce 1997 mohl být Tony Mendez za své činy veřejně oceněn. Právě Tony Mendez napsal knihu (prakticky autobiografii), která k tomuto filmu posloužila jako předloha. Film režíroval Ben Affleck (Zmizelá, Daredevil), který se „skromně“ obsadil do hlavní role. Dalších rolí se zhostili Bryan Cranston (HIMYM, Malcolm v nesnázích) či John Goodman (Pidilidi, Zpátky ve hře). Snímek má 120 minut.1
V roce 1979 vrcholí Íránská revoluce. Obyvatelé chtějí popravit svého vůdce, který získal azyl v USA. Spojené státy americké ale šáha odmítají vydat, což má za následek vtrhnutí radikálů na americkou ambasádu v Teheránu. Zajato je 52 tamních pracovníků, dalším 6 se podaří utéct a najít azyl na kanadské ambasádě. CIA o nich ví a snaží se o záchrannou akci. Tak vznikne projekt Argo – naoko vytvořený film, který má pomoci šesti uprchlým Američanům. Ti se mají vydávat za kanadské filmaře, kteří se v Teheránu snaží najít vhodnou lokaci na natáčení. Za nimi vyjíždí Tony Mendez, tvůrce tohoto nápadu, aby zajistil, že plán vyjde…
Trailer:
Zdroj: YouTube: Argo (2012) Český trailer [Video]. Dostupné z: <https://www.youtube.com/watch?v=tnJD7-RcRYw>
Má zkušenost:
Musím uznat, že se jedná o skvělý film s ještě lepším námětem. Jak by také ne, když tento námět napsala sama historie. Co mi přijde trochu… chtěla jsem říci zmatené, ale použiji spíš výraz „praštěné“… je, že když už CIA vydala falešné kanadské pasy, proč na nich všichni vypadají stejně? Bylo v té době tak těžké upravit fotky? Američané si mohli ostříhat či obarvit vlasy, oholit knír či si ho naopak nechat narůst (alespoň pánové), a zajisté by pomohla i výměna brýlí. Dalším otazníkem pro mě je, že ačkoliv je film americký, jak je možné, že v jistém záběru byli schopni přiznat, že ti papaláši nahoře jsou tak „trochu“ svině? Abych nespoilerovala, přibližně se jedná o 75. minutu. Co hodnotím určitě za pozitivum je, že herci jsou si s pravými účastníky velmi podobní, což je pochopitelně v každém filmu dle skutečné události plus.
Každopádně se konečně jedná o americký film, který má jistou výpovědní hodnotu a nemusí se tam krájet končetiny, bojovat, stříkat krev a hlavně tam nejsou roboti a různé vymoženosti, čehož by někteří tvůrci filmů byli schopní, přestože se jedná o rok 1980.
Dávám 76 % (csfd hodnotí dokonce 79 %).

1Česko-Slovenská filmová databáze: Argo / Argo (2012). In: [online]. [cit. 2015-04-26]. Dostupné z: <http://www.csfd.cz>/film/299781-argo/
 
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Pinterest
Share On Youtube
Contact us

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

*

code