Po dlouhé době jsem zas zorganizovala menší sraz v Kavenu. Bohužel nás trochu tížil čas, takže jsme stihli zahrát „jen“ dvě hry (Takenoko a Krycí jména), obě pro mě však byly novinkou, takže se mohu podělit o čerstvou recenzi.
Krycí jména je zábavná jednoduchá hra, kterou bych se nebála vzít třeba i do kolektivu do hospody, protože myšlenkové pochody, které při této hře mohou vznikat, rozhodně pobaví!
Zdroj obázků: SVĚT-HER.CZ: Krycí jména [online]. In: . [cit. 2016-11-05]. Dostupné z: <https://www.svet-her.cz/spolecenske-hry/kryci-jmena>
Tato hra obsahuje 200 oboustranných kartiček (agentů) s různými podstatnými jmény – nemusí se jednat pouze o věci, ale třeba také části těla či pocity. Z těchto kartiček vytvoříte pole 5×5.
Nyní se musíte rozdělit na dva týmy (červený a modrý), a zvolit si kapitána, který bude popisovat slova, která má tým uhodnout a označit. Kapitáni si sednou mimo, a vezmou si kartičku s mřížkou, kde je znázorněno, které agenty má který tým uhodnout, kteří agenti jsou neutrální a který agent je „nájemný vrah“ a v případě označení hra končí. Kapitán vždy řekne jedno slovo (nesmí použít kořen agenta) a za ním číslo, ke kolika kartičkám se váže. Může tak jet „na jistotu“ a popsat tak pouze jednu kartičku, nebo se jich snažit spojit co nejvíce. Například pokud má tým uhodnout „kentaur“ a „skřítek“, může dotyčný říct třeba slovo „mýtické, dva“. Musí si ale toto slovo dobře promyslet, protože by mohlo ukázat i na jiného agenta.
Po kapitánově nápovědě se hráči poradí a poté dotykem označí kartu, na kterou si myslí, že je chtěl kapitán navést. Pokud uhodli, vloží se na tuto kartu karta z druhého balíčku s barvou týmu a ten může hádat dál. Pokud měl toto slovo uhodnout druhý tým, položí se sem karta s barvou druhého týmu a toto kolo končí. V případě, že toto slovo nepatřilo žádnému týmu (na kartě, kterou drží kapitán, je béžové pole), hráči omylem označili „náhodného kolemjdoucího“, a toto kolo pro tým opět končí. Na kartě, kterou mají kapitáni, je ale jedno pole s křížkem (nájemným vrahem) – za předpokladu, že jeden tým označí tuto kartu, končí celá hra a zvítězil druhý tým.
Hráči mají vždy počet pokusů takový, jaké kapitán řekne číslo + jeden pokus navíc (mohou tak třeba zkusit uhodnout agenta z předchozího kola, kterého chybně označili). Hra obsahuje i přesýpací hodiny – čas, kdy se spoluhráči v týmu radí, by se tedy měl měřit, ale myslím si, že to je spíše na domluvě a není to nutné.
Hru si může zahrát 2-8 hráčů od 10 let. Jedna hra zabere zhruba 15 – 20 minut. Krycí jména koupíte za přibližně 400 Kč.
Má zkušenost:
Tahle hra spadá pod party-hry a musím říct, že oprávněně. Neskutečně jsem se bavila, hlavně různým myšlenkovým pochodům – zde opravdu pomůže, když jsou si lidé blízcí a podobně přemýšlejí. Navíc se můžete snažit i zviklat protihráče a zvýšit tak své šance na výhru.
Hra je jednoduchá, podobná Activity, které jsou komplexnější, ale vyžadují i více propriet a prostoru. Jak už jsem psala v medailonku, určitě bych se nebála vzít Krycí jména třeba do hospody a doporučuji je i vám!