V březnu jsem na blog přidávala recenzi na první ze série knih s názvem Silo (Wool) (třetím dílem je pak Prach). V průběhu listopadu jsem dočetla i druhý díl s názvem Turnus (Shift), který se alespoň mně nečetl tak dobře, jako díl první, v půlce knihy ale člověk začne vidět spojitosti, které předtím opomenul a příběh vás pohltí…
Zdroj: Databáze knih: Silo: Turnus – Hugh Howey [online]. In: . [cit. 2016-12-25]. Dostupné z: <http://www.databazeknih.cz/knihy/silo-turnus-245085?c=all>
Americký spisovatel Hugh Howey se v mládí věnoval počítačům, takže tato tematika se hojně objevuje i v jeho knihách. Tento čtyřicetiletý (narozen 1975) autor je tak trochu dobrodruh, rád zkouší nové věci, což mu dohromady s talentem dává skvělé dispozice k psaní. Za život už pracoval jako kapitán na lodi (kde potkal i svou nynější manželku), pokrývač, nebo zvukař. Píše hlavně fantasy a sci-fi, často o budoucnosti či postapokalyptickém světě. Kromě ságy Silo (v originále Wool) se jedná i o knížky s odvážnou Molly Fyde z 25. století, či knihu Já, Zombie. Kromě trilogie Silo (2. díl se jmenuje Turnus – v originále Shift – a 3. díl Prach – v originále Dust) však ostatní knihy přeložené do češtiny nenajdeme. Silo má nicméně takový úspěch, že se začíná chystat i film, na který se můžeme v příštích několika letech těšit.
V roce 2049 kongresman Donald Keene dostane překvapivou nabídku – zdejší senátor Thurman hledá lidi do vedení přísně tajného projektu. Navzdory tomu, že Donald přesně neví, oč jde, vidina povýšení i lukrativního zaměstnání a obdivu ho přiměje tuto práci vzít. Brzy ale zalituje.
V knize se seznámíme také s Troyem, který právě (v roce 2110) začíná svůj turnus – několikaměsíční šichtu v Sile č. 1. Troy nechápe, proč jsou všichni jako otupělí, jaký to vše má vlastně smysl. Nicméně i přesto se snaží dělat svou práci i navzdory tomu, že je svědkem zkázy Sila 12. Silo 1 je totiž hlavní Silo, které ovládá ostatní, dává rozkazy a spouští tzv. „restart“. Jenže ne každý je schopen takovéto břímě unést…
Má zkušenost:
V knize se prolínají vždy příběhy napříč stoletími i různými Sily, takže může být zprvu těžké se orientovat. Nicméně druhá polovina, kde se časově blížíme první knize s Juliette, už je poněkud akčnější a více se dozvíme také o Sólovi z této první části. První knihu ale rozhodně hodnotím kladněji.
Příběh je opět psán v ER formě, o pocity všech hrdinů však rozhodně nepřijdeme. Na můj vkus ale jednají všichni tak nějak odměřeně, roboticky, racionálně. Uvítala bych v knize více vášně a bezprostředního jednání, které je lidem tak vlastní.
Třetí díl trilogie již vyšel, takže se nyní můžeme těšit na knihu, kde se příběhy ze sila 1, 17 a 18 střetnou…
Úroveň hltání: 2,5/5