Jak drahá je intuice

Po úspěšné knize o naší iracionalitě Jak drahé je zdarma nám nová kniha Jak drahá je intuice od Dana Arielyho prozradí, proč tak rádi prokrastinujeme a poradí, jak se na práci „adaptovat“. Také nám vysvětlí, že i charity by měly mít dobrý marketing a jak ho dosáhnout. Zaměstnavatelům poskytne cennou radu, jak to udělat, aby zaměstnanci byli spokojení a tím i produktivnější. Také nám bude vysvětleno, proč se tak neradi zbavujeme svých věcí, byť jsou již několik let netknuté či na obtíž. Na paškál si vezme i internetové seznamky a mnoho dalšího.
Obálka titulu Jak drahá je intuice
Zdroj: KOSMAS.cz – vaše internetové knihkupectví: Jak drahá je intuice – Dan Ariely [Obrázek]. Dostupné také z: <https://www.kosmas.cz/knihy/160598/jak-draha-je-intuice/>

Možná jste již slyšeli o „Teorii her“. Jedná se o disciplínu aplikované matematiky, která se snaží řešit rozhodovací situace při určitém počtu hráčů a určitém počtu jejich strategií. Hráči se snaží maximalizovat svůj užitek a podle toho by měli strategii vybírat, ovšem s přihlédnutím na pravděpodobně vybrané strategie ostatních hráčů. Teorie her má však jeden v praxi těžko uskutečnitelný předpoklad – všichni hráči jsou racionální.
Behaviorální americký ekonom izraelského původu vytvořil sérii experimentů, kde dokázal, že lidé až tak racionální nejsou. Přitom se dostal do spoustu až směšných situací a své výsledky a poznatky zapsal do několika knih. Jednou z nich je i Jak drahá je intuice z roku 2011. Je rozdělena do mnoha zajímavých kapitol, kde je na tuto problematiku nahlíženo z několika úhlů.
Kapitoly jsou:
Úvod – Proč tak rádi odkládáme práci na zítřek
Část I – Jak popíráme logiku v práci
  • 1. Více peněz za méně práce – ProČ velkÉ bonusy pro velké šéfy tak často nefungují
  • 2. Jak důležitá je práce – Co nás lego může naučit o radosti z práce
  • 3. Ikea efekt – Proč tolik přeceňujeme svou vlastní práci
  • 4. Kdo jen mohl vymyslet takovou hloupost! – Proč jsou naše nápady lepší než ty vaše
  • 5. Pomsta je sladká – Proč nám tolik záleží na spravedlnosti?
Část II – Jak popíráme logiku doma
  • 6. Adaptace – PROČ SI DOKÁŽEME ZVYKNOUT I NA ŠIBENICI (ALE NE VŽDY)
  • 7. Líbím se ti? – ADAPTACE, VÝBĚROVÉ PÁROVÁNÍ A TRH S KRÁSOU
  • 8. Když trh selže – PŘÍKLAD Z ON-LINE SEZNAMKY
  • 9. O emocích a empatii – PROČ OCHOTNĚ POMŮŽEME JEDNOMU POTŘEBNÉMU, ALE NE CELÉ ZEMI
  • 10. Dlouhodobé následky krátkodobých emocí – PROČ BYHOM SE NEMĚLI NECHAT UNÉST NEGATIVITOU
  • 11. Lekce z naší iracionaity – PROČ MÁME POTŘEBU VŠECHNO TESTOVAT
Videa s českými titulkami s Danem Arielym korespondující k jeho knihám naleznete zde. Jsou to hlavně Jak mít radost z práce, O sebekontrole, Proces adaptace či Internetové seznamky.
Má zkušenost:
Musím uznat, že toto čtivo mi zabralo spoustu času, ale rozhodně ne proto, že by kniha byla nudná! Bylo to prostě proto, že nebyl čas. Konečně o/po zkouškovém jsem se dokopala k dočtení. Musím uznat, že tato kniha byla možná trochu poučnější, než její předchůdce. Asi to nebylo ani tak obsahem jako spíš tím, že jsem souběžně s knihou měla i předmět Teorie her, a na experimenty jsem se tak mohla dívat i z trochu řekněme až „robotického“ hlediska – snažit se nalézt to přesné racionální řešení, byť bych tak sama normálně nereagovala. Knihu rozhodně doporučuji. Díky tomu, jak je rozčleněná, je skvělá třeba i na cestu do vlaku či jen někam na deku, kdy člověk nemá tolik času a vyrušení od nějakého napínavého románu by ho stálo nervy. Už se těším, až si pořídím a přečtu i knihu Jak drahá je nepoctivost.
 
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Pinterest
Share On Youtube
Contact us

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

*

code