Chorvatsko obecně

Když se řekne „Chorvatsko“, starší generace může napadnout ještě slovo „Jugoška“. Mě osobně jako první napadne slovo „moře“ a hned poté spojení „typická česká dovolená“. Já jela letos do Chorvatska skrze cestovní agenturu Adrialand, jejíž pobyt jsem našla přes slevový portál Hyperslevy. Do Chorvatska jsme cestovali autobusem a ráda bych vám zde nejen popsala (v dalších článkách skrz odkazy) nějaké tipy, jak tuto cestu přežít, ale také o samotném hotelu a Vodicích, což byla naše cílová destinace. Výlet do Národního Parku Krka byl třešničkou na dortu.

Ne každý už byl někdy u moře, ale jako takovou první dovolenou u moře bych se nebála volit právě Chorvatsko. Je tu relativně levně, česky se víceméně domluvíte, protože nejen, že jazyk je podobný, ale Chorvati se vám skutečně rozumět snaží, a navíc je to poměrně nenáročná dovolená.
Chorvatsko je země patřící do EU, do Schengenského prostoru, takže vám postačí občanka, dětem pas. Velkou část území obklopuje Jaderské moře, včetně cca 1000 větších i menších ostrovů, kam můžete také zavítat. V Chorvatsku žije kolem 5 miliónů obyvatel a zdejší měnou je Chorvatská kuna(HRK) a centy zvané lipy.
Možná jsem to měla jen zažité, ale myslím, že Chorvatsko podražilo – alespoň, co se potravin týče. Sice je to stále ráj pro Čechy, ale dát za jednu z nejlevnějších vod v přepočtu 21 Kč není tak úplně málo. Třeba teď budou Chorvati jezdit k nám, na hory Smějící se. Doporučuji si vyměnit Koruny za Kuny, neboť u spoustu stánků Eura nechtějí (hlavně u zmrzliny). Směnárny zde ale samozřejmě také fungují. Momentální kurz je kolem 3,6 Kč za Kn. Zmrzlina cca za 6 HRK (ovšem také to jsou pořádné kopečky – na fotce už poněkud zmenšené :D)!
Jinak zde potkáte, jak už jsem zmínila, všude mnoho Čechů, takže ani nadávat se tu pořádně nedá. Když kolem nás poslední den procházel kluk tak kolem pětadvaceti, dost nahlas si krknul. S Klárčou jsme jen obě poznamenaly něco ve smyslu: „To je prase.“ „Děkuji,“ odpověděl a my jednohlasně: „Není zač.“ Mlčící
Vzít si krém po opalování je nutnost! Hned v neděli, tedy první den, kdy jsme se slunily u moře, jsem se parádně spálila. Samozřejmě jsem to musela vyfotit a fotku jsem ten den uložila jako „spálená1“. Ne proto, že byla focena v první den u moře, ale spíš proto, že nejsem zas takový optimista, abych věřila, že jich nepřijde víc. Také, že přišly, ale to už jsem nefotila Smějící se.
Jsou zde mořští ježci a věřte mi, na tuhle potvůrku šlápnout nechcete, takže doporučuji boty do vody. My je neměly, takže jsme si dávaly pozor a snažily se plavat co nejblíže od břehu (oni jsou stejně více pod kameny). Hrubý nedostatek zapomenutí lze samozřejmě napravit koupí v některém ze zdejších obchůdků, nejlevněji v konzumu, přibližně za 50 Kn. Konzum Tommy (něco jako Coop) má otevřeno každý den od 7 do 22.
Zdroj fotek: vlastní
Vysokoškolákům doporučuji jet buď na konci května, na začátku června či na začátku září, kdy je už pěkné počasí, ale nejsou zde haranti (pardon za ten výraz, ale bezdětní asi pochopí). Rodinám s dětmi doporučuji jet jiné termíny – nechte nám, prosím, alespoň trochu klidu, když na koupalištích je vás přes léto plno. My zde byly v termínu od 5. 9. do 12. 9. 2015 a troufám si říct, že jsme datum trefily krásně. Počasí bylo super, lidí s dětmi zde tolik nebylo a jelikož končila sezóna, natrefily jsme nejen na slevy, ale i na prodavače ochotné smlouvat.
Kdo může, tomu doporučuji jet autem, aby mohl podnikat různé výlety. Vezměte kamarády a určitě se vám to i cenově vyplatí. Klidně jeďte i na blind, všude na nás číhaly nápisy APARTMANY SOBE, takže ubytování pravděpodobně naleznete. Záleží ale nejspíš i na tom, v jakém termínu se rozhodnete jet.
 
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Pinterest
Share On Youtube
Contact us

5 komentářů u „Chorvatsko obecně

 1. Helena 5.8.2016 at 16:32

  Úplně si nemyslím, že je Chorvatsko levné. Ono dřív tomu tak bylo, ale letos jsme byli výjimečně ve Španělsku a přijde mi, že jsou ty ceny srovnatelné.

   
 2. LadaCroft 6.8.2016 at 10:37

  [1]: Tak samozřejmě jde o to, do jaké lokality zamíříte :)… Ale co já zažila Španělsko a ptala se i kamaráda Španěla (ovšem jde o větší města), tak je to tedy sakra drahé.

   
 3. Honza 22.2.2017 at 8:07

  Mořský ježek, to je problém téměř celého Chorvatska, jezdím tam rád, tento rok jsme byli v Baška Voda a je to tam super, příjemní lidé, cvrkot ve městě, pěkné oblázkové pláže a čisté moře, ale aby člověk lezl do té vody pouze v žabkách jinak to snad není možný, normálně bych udělal asociaci na sbírání mořských ježků v době prázdnin 😀

   
 4. Super Chorvatsko 24.3.2017 at 9:20

  Na dovolené v Chorvatsku jsme byli už cca. 15x :). Levné ubytování se tam dá najít, ale v posledních letech se to docela srovnalo. Především vzrostl zájem turistů ze západních zemích o Chorvatsko a to zvedá cenu ubytování obecně. I tak ale na Chorvatsko nedáme dopustit 🙂

   
 5. Radim 24.10.2018 at 6:00

  Díky za super článek. V Chorvatsku to mám opravdu moc rád. Jezdím tam prakticky každý rok. Určitě existují i mnohem zajímavější destinace, ale myslím si, že Chorvatsko má prostě své kouzlo.

   

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

*

code