Retromuseum v Chebu

Někteří z nás si jistě ještě vzpomínají na věci v našich domácnostech, u kterých by již naši mladší sourozenci tápali, k čemu vlastně jsou. Na pochutiny, které jsme ve svém dětství milovali, ale nyní by nebylo tak snadné je sehnat, jako například oblíbené žvýkačky Pedro. Na život, kdy nebylo potřeba být pořád „na příjmu“, ať už se jednalo o mobilní telefon, e-mail, či Facebook. Pojďte si tento životní styl spolu s věcmi, které ho doprovázely, připomenout do Retromusea v Chebu. Věřte mi, že tato návštěva Vám zanechá nostalgický úsměv na rtech.
https://image1.spreadshirtmedia.net/image-server/v1/compositions/26734749/views/1,width=235,height=235,appearanceId=1,backgroundColor=f9f9f9,version=1440399755/Audio-Tape-Stift-Pencil-Relationship-T-Shirts.jpg
Zdroj: Spreadshirt: Mc Cassette T-Shirts [obrázek]. In: . [cit. 2016-02-22]. Dostupné z: <http://www.spreadshirt.co.uk/mc+cassette+t-shirts>

Retromuseum v Chebu bylo otevřeno teprve před několika dny – ve středu 17. února 2016! Přesto už sem proudí davy lidí, které chtějí zavzpomínat na „staré dobré časy“, ale i rodiče s dětmi, kteří chtějí svým ratolestem ukázat, jak prožívali dětství oni, s čím si hráli, a co měli tehdy k dispozici. Výstava tak doopravdy umožňuje vrátit se v čase.
Retromuseum
Retromuseum se nachází v prostorách bývalého železářství na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad 17. Podívat se sem můžete každé úterý – neděli vždy od 10 do 17 hodin. Plné vstupné stojí 80 Kč, 50 Kč je pro studenty SŠ, VŠ a pro seniory nad 60 let, 10 Kč pak zaplatí žáci ZŠ a studenti SŠ v rámci skupin. Zdarma se sem dostanou členové klubu, držitelé průkazek ZTP, Rady galerií, Uměleckohistorické společnosti, předškolní děti. Vstupenka zároveň slouží i do Galerie výtvarného umění v Chebu (náměstí Krále Jiřího z Poděbrad 16), která stojí za zrodem tohoto projektu. Vlastní expozice spolu s rekonstrukcí budovy galerie, která se v zadní přilehlé části s Retromuseem propojila, vyšla na 1,5 milionu Kč.
Retromuseum chce ukázat hlavně životní styl a design v ČSSR, tedy 60. – 80. léta, nicméně objevíte zde i „novější“ kousky, které mají někteří z vás třeba ve své domácnosti!
V přízemí je pokladna, část expozice, ale také bufet, kde si můžete zakoupit (nejen) dobové nápoje a občerstvení, posedět, případně koupit i některou z autentických hraček pro děti. Navíc zde můžete při koupi nad 40 Kč upotřebit poukázku se slevou 10 Kč, kterou jste dostali při koupi vstupenky.
Výstava začíná expozicí elektroniky, tedy starými fény, žehličkami, televizemi, rádii a kazeťáky. Dále uvidíte klasický obývák, kde si prohlédnete dobové oblečení, sedačky, ale také knihy, které se v té době opravdu četly. Z reálných interiérů ale také uvidíte kuchyň či koupelnu.
Samozřejmě zde ale nesmí chybět stará Škodovka (Škoda 1000 MB) a známý Velorex, který musí dětem připadat téměř jako vesmírné vozidlo. Uvidíte zde také velkou sbírku keramiky a porcelánu, nábytku, ale také hraček, s nimiž si většina z nás jistě hrála třeba na návštěvě u babičky.
Výše následuje hudba, které byl věnován samostatný oddíl, a naleznete ji v mezipatře. Zde se můžete zaposlouchat do „starých pecek“, prohlédnout si nástroje, kazetové přehrávače, ale také si o dobové hudbě něco přečíst.
Výstava v prvním patře je pak zaměřena na boty. Kromě sportovní obuvi na lyže, běžky, či na běh, zde naleznete výstavu botasek – tedy fenoménu Botas, kde si prohlídnete dobovou produkci z Československa, ale také se vám představí i nedávné oživení této značky (Botas 66). V prvním patře také naleznete mnoho autentických fotografií. Menší výstava v těchto prostorách je rovněž věnována Josefu Cupákovi, autoru legendární skládačky (ESKA 622).
„Označení retro se objevilo a postupně šířilo od třetí čtvrtiny minulého století. Retrospektivní tendence ve výtvarném umění, architektuře, hudbě a jiných oblastech tvůrčí činnosti nejsou ničím novým. Ale právě až v devadesátých letech 20. století nastupuje nám důvěrně známé pojetí retromódy souběžně v odívání, designu nábytku i automobilů,“ vysvětlila Daniela Kramerová, hlavní kurátorka Retromusea Cheb.
Má zkušenost:
Mně osobně se v Retromuseu opravdu líbilo. Některé „kousky“, jako třeba červená koženková lavice do jídelny (kterou mimochodem máme pořád doma v kuchyni), versatilka, nebo rádiovka mi tam chyběly, ale nad spoustou věcí denní potřeby jsem se musela pousmát. Třeba nad starými hračkami, hrou Logik, kterou s mamkou po večerech stále hrajeme, nebo nad dřívějším toaletním papírem. Návštěvu Retromusea velmi doporučuji, v České republice (a možná nejen tam) se jedná o raritu. Můžete s sebou vzít třeba i mladší sourozence, aby viděli, jaké dětství měli rodiče. V prvním patře si děti mohou vyzkoušet psaní na psacím stroji, nechat zde na nástěnce vzkaz, případně si i malovat, takže nudit se skutečně nebudou.
Těším se, až sem napíšete své dojmy a pojmy!
 
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Pinterest
Share On Youtube
Contact us

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

*

code