Destilería Arehucas – výlet do továrny na rum

28. dubna 2017 jsme se konečně vydali do továrny na rum Destilería Arehucas. Proč konečně? Tato továrna nacházející se ve městě Arucas je totiž otevřená pouze o pracovních dnech a to navíc jen do 14 hodin, takže musela většina z nás pro tento den vynechat školu. Nicméně prohlídka a následná ochutnávka rozhodně stála za to!

Továrna byla založena v roce 1884, přičemž tehdy se ještě jmenovala La Fábrica de San Pedro a jednalo se o továrnu produkující cukr. Později, kdy začal trh s rumem vzkvétat, byl tento podnik známý spíše jako Destilería Arucas. V 60. letech však vznikl zákon, který zakazoval podnikům používat jméno města v názvu podniku, proto  byla továrna přejmenována na dnešní název Arehucas.

  

 

V Arehucas mají několik typů sudů. V Bodega 1, tedy prvním sklípku, jsou skladovány 225 litrové sudy, 500 z nich je podepsáno celebritami nejen ze Španělska (Julio Iglesias), ale i ze zahraničí (Tom Jones). V Bodega 2 jsou pak 400 litrové sudy a skladují se zde ty nejsilnější rumy. V této továrně mají navíc i místnost, kde se poškozené sudy opravují, neboť nové sudy mohou pozměnit chuť, o což továrna rozhodně neusiluje. Některé jsou tak starší i 70ti let. Po prohlídce skladovacích prostor budete zavedeni do samotné továrny, kde probíhá celý proces výroby. Ten vám bude přiblížen v krátkém videu o výrobě rumu v Bodega 4.

 

 

Po prohlídce továrny se přichystejte na vlastní ochutnávku. Zde vám průvodce poví, jaké druhy rumů můžete ochutnat (a že je jich skutečně hodně). Kromě typických hnědých lišících se počtem let mají samozřejmě i bílý rum, který si svou barvu uchová díky tomu, že není skladován v sudech, nýbrž nádržích. Za 5 € si můžete dokoupit i ochutnávku 35letého rumu Capitan Kidd, přičemž pokud si koupíte flašku, bude vám daných 5 € odečteno od její ceny. Dále jsou zde pak sladké rumy od těch známějších medových až po banánový, hruškový, mátový, toffee, karamelový či citronový, ve kterém není alkohol destilován z cukrové třtiny, nýbrž z citronů. Mému srdci nicméně vévodí mandlový, který jsem si  ve zdejším krámku se suvenýry za 7,80 € i zakoupila (0,7l) společně se sklenkou na panáky. Ochutnat můžete také zdejší gin či vodku. A pozor – je zde samoobsluha, takže vypít toho můžete skutečně kolik chcete!

 

Do Arucas se dostanete pohodlně autobusy značky Global (modré) s číslem 205, 206, 210 a 234, přičemž všechny kromě 205 staví nejen v San Telmu, což je první zastávka, ale rovněž i na zastávce El Corte Inglés, což je výhodné pro ty, co bydlí blízko Parque de Santa Catalina či Mesa y Lopéz. Za jednosměrný lístek jsme platili 2,30 € (záleží na autobusu, za 206 jsem jednou platila 2,10 €). Destilería Arehucas je pak kousek od poslední zastávky. Otevřeno je pouze o pracovních dnech kromě svátků od 9 do 14 hodin, od července do září pouze do 13 hodin. My sem jeli poprvé 27. února, přičemž 28. února byl svátek, ale bylo zavřeno bez jakéhokoliv upozornění na Facebookové stránce či oficiálních stránkách, které v tuto dobu nebyly v provozu. Prohlídka společně s degustací stojí pouhých 2,5 € (update: při poslední návštěvě stál lístek 3,5 €), nemusíte se objednávat předem a výklad je možné mít v němčině, španělštině, angličtině či francouzštině. Parkování je případně zdarma, nicméně silně pochybuji, že by sem chtěl někdo jet autem.

Po návštěvě Arehucas a hlavně ochutnávce doporučuji pořádně se najíst, třeba v čínské restauraci Palacio Oriental. Mají příznivé ceny a velké porce. Poté je vhodné projít si město.

Má zkušenost:

Návštěva se mi skutečně líbila. Byli jsme zde v pátek po 10:30. Doporučuji sem jít spíše ještě dřív, neboť u ochutnávky jsme se poté potkali s autobusem německých turistů a bylo zde narváno. Prohlídka byla velice zajímavá, ochutnávka byla skvělá a lahodná. Self-service mě upřímně překvapil, ale rumy jsou dost silné, takže jich vypít hodně skutečně nelze. Navzdory pití jen malinkých panáků alkohol leze poměrně rychle do hlavy, takže předchozí pořádná snídaně a následný pořádný oběd je zásadní. Je až směšné, že za návštěvu továrny zaplatíte méně než za autobus tam a zpět.
Pro návštěvníky Gran Canaria považuji Arehucas za MUST SEE.

 
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Pinterest
Share On Youtube
Contact us

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

*

code