Caveman – na obranu pračlověka

One man show, které porozumí každý, a ještě se u toho bude královsky bavit. Hlavním tématem jsou totiž rozdíly mezi muži, kteří jsou ve hře pojmenováni jako „kreténi“, a ženami, které jsou ve hře pojmenovány jako „ženy“ :)) (v originálu women and assholes). Úskalí, která přináší láska, partnerství, nebo už samotná komunikace s jedincem opačného pohlaví, jsou zde převedená do období 3 miliony let před naším letopočtem, kde byly naše návyky a genderové rozdíly budovány. Vtipné analogie vás rozesmějí, ale budete i souhlasně kývat hlavou s myšlenkou „Něco na tom je!“ Přesně to je Caveman – rozkošně názorná hra, kde hlavní protagonista imituje obě pohlaví natolik vtipně, že se prostě nelze nesmát :)).

Caveman – na obranu pračlověka (Defending the Caveman) je hra, jejíž autorem je Rob Becker. Komedie slaví velké úspěchy, což je zřetelné už z toho, že na představení chodí lidé ve více než 40 zemích světa. A stále baví, přestože měla premiéru již v roce 1991! Tehdy Rob vystoupil jako průměrný chlápek s lehkou nadváhou v obyčejném tričku a džínách v divadle v San Franciscu. Jeho výstup měl neuvěřitelný úspěch a po výstupech v divadlech v dalších velkoměstech USA se hra dostala až na Broadway! Aby také ne – byť je příběh muže snažícího se pochopit myšlenkové pochody žen poměrně jednoduchý, má hluboké vědecké základy.  Autor totiž při vytváření hry studoval antropologii, prehistorii, psychologii, sociologii a mytologii!

Na začátku hry se vám představí muž, který si vyšel do baru, aby zjistil, že je kretén. To mu totiž sdělila slečna u vedlejšího stolu. A jelikož mu to nedalo, začal nesrovnalosti nejen v komunikaci, ale i přístupu žen a mužů porovnávat. Již několik milionů let staré archetypy totiž určují naše chování dodnes. Například takové nákupy – když jde muž nakoupit, „loví“ košili. Hledá správnou barvu, velikost, „uloví“ a může jít. Kdežto žena, coby sběračka, sbírá nejen informace, ale bohužel i nové kousky do šatníku, které si třeba nikdy nevezme na sebe. A takovýchto příměrů je plná celá hra.

V naší domovině máme pro tuto hru hned dva protagonisty – Jana Holíka a Jakuba Slacha, kteří  se pro tuto roli hodí už díky své vizáži. Hru má v ČR coby režisér na starost Patrik Hartl. Jelikož je i pro našinec hra poměrně známá, lístky bývají dopředu vyprodané a i cena tomu odpovídá – my třeba dali v Plzni v Měšťanské besedě za lístek 380 Kč. Pokud vás hra zajímá více, seznam nejbližších představení naleznete zde, nicméně doporučuji hledat i skrze vyhledávač pro větší města.

Má zkušenost:
Ačkoliv jsem šla na představení s ne úplně nejlepší náladou, hra mě neuvěřitelně pobavila. Je to taková one man show s několika málo obyčejnými proprietami, nicméně občas až teatrální výstup Jakuba Slacha učinil celou podívanou neskutečně vtipnou. Co rozhodně kvituji je i aktivní zapojení publika a zmínění vtipných postřehů z jiných vystoupení. Byť jsme byli na představení na začátku března, v sále bylo opravdu příšerné vedro, což muselo být o to horší pro herce, který občas na jevišti poskakoval jako opičák, tedy ehm jeskynní muž, nicméně se nenechal odradit, naopak zhoršené podmínky vtipně zapojil do vystoupení. Co se mi hodně líbilo, byl i opravdu jemný humor vůči ženám – vždyť my víme, že to s námi (občas) nemáte jednoduché :).

Rozhodně doporučuji na vystoupení zajít, pokud možno v páru! Tohle se alespoň jednou za život MUSÍ vidět :)!

Zdroj obrázku: Ticketstream: Vstupenky na CAVEMAN – na obranu pračlověka [online]. In: . [cit. 2018-06-07]. Dostupné z: https://www.ticketstream.cz/tsp/ts1website/akce/caveman-na-obranu-pracloveka-rob-becker-rezie-patrik-hartl-hraje-jan-holik-jakub-slach-9605

 
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Pinterest
Share On Youtube
Contact us

Napsat komentář

Název *
Email *
Webová stránka

*

code