Gliwice

Při mém výletu do Polska (můj itinerář s tipy a radami naleznete zde), jsem se kromě KrakówaWrocławi, koncentračního táboru v Oświęcimi, zábavního parku Energylandia Adršpašských skal při cestě zpět domů, zastavila i v Gliwicích, což je rodné město mého kamaráda z Erasmu Marcina. Zde je pár tipů, kam v této lokalitě vyrazit.


Těžko vám zde napíšu něco o ubytování či jak sem dojet a pokud, mohla bych jen doporučit něco, co jsem nezažila na vlastní kůži. Pravda je totiž taková, že mě sem Marcin ze zábavního parku Energylandia dovezl autem a dvě noci jsem strávila v bytě s ním a jeho rodiči. Co ale mohu, je napsat pár řádek o místech, kam jsme společně vyrazili.

Nejprve jsme se na kolech vydali k Bazylika Mniejsza Wniebowzięcia NMP, kde lze i velice dobře zaparkovat, navíc jsou zde i záchody. Odtud jsme si udělali malý dopolední výlet po okolí, přičemž zdejší cyklostezky a cesty mohu i jako (velmi) rekreační cyklista (což znamená, že na kole nejezdím prakticky vůbec) rozhodně doporučit.

Dále jsme pokračovali k městu zvaném Rybnik, kde jsme využili hezkého počasí a za 25 zlotých (zhruba 155 Kč) si zapůjčili na hodinu šlapadlo a vyjeli na Jezioro Rybnickie. Marcin mi pověděl dost zajímavou příhodu, kdy nějaký zdejší rybář vytáhl z jezera na tento druh poměrně masivní piraňu, kterou sem pravděpodobně vypustil nějaký chovatel. Piraňa naštěstí nezpůsobila nikomu škodu na zdraví, takže se jedná spíše o veselou událost. Nám se také stalo něco úsměvného. Těsně před vrácením šlapadla, pouze pár temp od mola, k nám totiž na lodi přijela policie. Tušili jsme trable, neboť jsme si kvůli neúnosnému vedru sundali záchranné vesty. Jak se ale ukázalo, jednalo se o test alkoholu v krvi. Marcin mi pak pověděl, že je celkem veselé, že má řidičský průkaz 8 let a tohle bylo poprvé, kdy musel „dýchnout“, přičemž se jednalo o šlapadlo. Zpátky v Čechách jsem se ale dozvěděla, že podobné kontroly proběhly i v domovině.

 

Cestou zpět do Gliwic jsme se stavili na dobrém a hlavně levném jídle v Przystań. Restauracja, a pokračovali jsme k „Gliwické Eiffelovce“ Radiostacja Gliwicka vyrobené ze dřeva, která slouží jako radiová věž. Kromě pokochání se zdejší památkou a případného pořízení falešných francouzských selfie, je zde i pěkné posezení, fontána, záchody a infocentrum.

 
 

Samozřejmě jsme vyrazili i do centra, do Marcinovo oblíbené hospůdky, na čínu apod., ale tento výlet nebyl ani tak o vzdělávání a poznání nového místa, jako spíš o setkání se s kamarádem a pokecu :).

 
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Pinterest
Share On Youtube
Contact us

Napsat komentář

Název *
Email *
Webová stránka

*

code