Polsko nikdy nepatřilo mezi mé vysněné destinace. Díky Erasmu jsem však i zde nalezla přátele – jedním z nich je Marcin. A jelikož letos 5. a 6. července vyšlo na středu a čtvrtek, a já očekávala, že od 10. července nastoupím do práce, chtěla jsem svátků využít a ještě někam vyrazit. Navštívila jsem tak Kraków, Oświęcim (tedy koncentrační tábory Auschwitz-Birkenau), Gliwice, Wrocław a zábavní park Energylandia, přičemž na zpáteční cestě jsem blízkosti hranic využila a strávila ještě den obdivováním krás Adršpašských skal v domovině. V tomto článku naleznete hlavně můj itinerář, způsoby dopravy společně s cenami ubytování a cestovného (+webovky s jízdními řády), ale rovněž něco málo o Polsku a hlavně o polštině.
Ač si výlet do Rakouska moc nepamatuji, neboť jsem byla ještě dítě, k návštěvě všech českých „sousedů“ mi chybělo už jen Polsko – tedy Polská republika. Tato země je zhruba 4x větší než Česká republika, podobně je to s populací, ačkoliv hustotu zalidnění máme větší. S tímto státem toho máme mnoho společného. Kromě společných hranic, které vedly hned k několika sporům, společné historii pod nadvládou Sovětského svazu a komunismu, či podobné kultuře, jsou podobnosti rovněž v našich jazycích.
Ačkoliv mi bylo kamarády z Erasmu řečeno, že my (Češi) používáme příliš mnoho souhlásek za sebou, Poláci jsou na tom dle mého ještě hůře, a to nepočítám spřežky typu cz = č. Pokud jsem rovněž Španělům a Italům (a ostatním Románským jazykům) vyčítala, že nepoužívají „y“ tam, kde „by mělo být“ (símbolos, analisis, sistema apod.) – tedy kde v češtině i v angličtině ypsilon najdeme, v polštině zas toto písmenko „cpou“, i tam, kam „nepatří“ (kryminalista, instytut). Ač je naše řeč podobná, většinou si nerozumíme. Z některých rozhovorů mi polština dokonce zněla jako něco mezi Pierrickovou „češtinou“ (kamarád Pierrick se mě snažil napodobit, kdo nezažil, těžko pochopí) a čínštinou – kdo nevěří, zkoukněte toto video a pobavte se. S Marcinem jsme zhlédli několik False Friends videí a u některých jsem se nestačila divit. Zde je několik příkladů:
- droga – cesta, silnice (a že toto slovo uvidíte v Polsku poměrně často)
- jagoda – borůvka (jahoda je poté truskawka)
- palec – prst (palec v polštině je skutečně obecně prst)
- grzyb – houba (řeknete-li tak v češtině hřib, Polák si to přeloží obecně jako houbu)
- kryminalista – kriminálník (ačkoliv v nás by toto slovo evokovalo spíše policistu)
- czerstwy – zastaralý (nikdy tedy v obchodě neříkejte, že chcete čerstvou housku)
Nakonec mám krásné spojení český film (czeski film), které je v Polsku používáno a do češtiny by šlo přeložit jako španělská vesnice. Když už jedete do nějaké země, dle mého byste měli být schopni alespoň pozdravit a poděkovat. Co si budeme nalhávat, i při použití češtiny nám naši sousedé budou rozumět, což člověka k mluvení mateřštinou svádí, nicméně zde je pár důležitých slov a frází:
- Cześć [čéšč] – Ahoj
- Dzień dobry [džéň dobre] – Dobrý den (u dobry je na konci něco mezi i a e)
- Do widzenia [dovidzeňja] – Na shledanou
- Proszę [proše] – Prosím
- Dziękuję [dženkujem]- Děkuji
- Nie mówię po polsku [němůvje po polsku] – Nemluvím polsky
Kamarád Marcin bydlí v Gliwicích, hledala jsem tak zajímavá města a místa poblíž. Pro již zmíněnou polohu jsem se rozhodla pouze na základě zběžného mrknutí na mapu a na jízdní řády. Po prohledání internetu jsem tak měla naprosto jasný plán. Vlakem dojet z Plzně do Prahy, zde přesednout na noční (a tím ušetřit za ubytování) autobus do Krakowa, zde strávit celý den a přespat skrze Airbnb, ráno vyjet autobusem do Oświęcimi, kde strávím dopoledne a kolem oběda mě zde Marcin vyzvedne autem, poté společně pojedeme do zábavního parku Energylandia. Ano, koncentrační tábor a poté zábavní park je dost paradox, což mi při plánování nejprve nedošlo, nicméně logisticky se jednalo o nejlogičtější tah. Po Energylandii jsme jeli k němu do bytu, kde bydlí s rodiči, do Gliwic. Zde jsme strávili celý den, přičemž další den byla v plánu Wrocław s Marcinem, nakonec jsem však jela vlakem sama. Zde jsem přespala v Hostelu Wratislavia a další den ráno jsem jela opět vlakem zpět do Čech, a to do Teplic nad Metují (s přestupem v Sedzislawi a Trutnov střed). Zde jsem jela kousek zpět vlakem do Adršpachu na malý hiking po Adršpašských skalách, a zpět s přespáním v Apartmánu Carpe Diem. Další den jsem ráno vyjela zpět do Plzně s přestupem ve Starkoči a Praze.
Zde je přehlednější plán, ceny zahrnuté jsou POUZE za ubytování, cestovné a vstupy
- 0. den: Praha
- cesta Plzeň-Praha vlakem České Dráhy 84 Kč (mám IN 25%)
- 1. den: Kraków
- já jela skrze Polskibus za 23 zlotých! (v přepočtu zhruba 130 Kč!!! – záleží ale na termínu)
- cesta možná rovněž Flixbusem, ceny od 400 ale třeba až do 2000 (záleží na termínu)
- ubytování Airbnb blízko centra, necelých 560 Kč za noc (a pokoj jsem měla pro sebe, kuchyň k dispozici)
- 3 zl – cca 20 Kč za vstup na Zámek Wawel (pouze dračí jáma – Smocza Jama)
- já jela skrze Polskibus za 23 zlotých! (v přepočtu zhruba 130 Kč!!! – záleží ale na termínu)
- 2. den: Oświęcim + Energylandia
- autobus z Krakówa do Oświęcimi – 14 zl = 85 Kč (zakoupeno online předem skrze tuto stránku)
- vstup do koncentračního tábora 35 zlotých (pro studenta, dospělí 45 zlotých) = v přepočtu zhruba 215 Kč
- vstup do zábavního parku Energylandia 109 zlotých (= 670 Kč)
- 3. den: Gliwice
- projížďka na šlapadlech na přehradě Zalew Rybnicki – 25 zl/h = 155 Kč
- 4. den: Wrocław
- vlak z Gliwic do Wrocławi – 32,90 zl = 205 Kč
- vstup do Japonské zahrady (Ogród Japoński) – student 2 zl = 15 Kč
- vstup do Wrocław ZOO – 40 zl = 245 Kč
- 5. den: Teplice nad Metují + Adršpašské skály
- vlak z Wrocławi do Teplic nad Metují – 22 zlotých + 24 Kč + 40 Kč = necelých 200 Kč
- 22 zlotých z Wrocławi do Lubawky (zhruba 135 Kč)
- 24 Kč z Královce do stanice Trutnov střed
- 40 Kč Trutnov střed Teplice nad Metují – IN 25% (výstup ale Teplice na Metují město)
- (přestup byl v Sedzislawi a Trutnov střed)
- ubytování Apartmán Carpe Diem 260 Kč
- 2x cesta Teplice nad Metují město – Adršpach (tam a zpět) – 2x 14Kč = 28 Kč
- 50 Kč vstup do Adršpašských skal (student, dospělí jsou za 100 Kč)
- vlak z Wrocławi do Teplic nad Metují – 22 zlotých + 24 Kč + 40 Kč = necelých 200 Kč
- 6. den: Cesta domů
- 304 Kč z Teplic nad Metují do Plzně (přestup Starkoč + Praha hl. nádraží) – IN 25%
Mé celkové náklady na vstupy, ubytování a cestovné tak činí 3230 Kč se zaokrouhlením vždy nahoru na pětikoruny. Nutno podotknout, že dvě noci jsem strávila u Marcinových rodičů (viva Erasmus!), nicméně také jsem ho za to pozvala na oběd, večeři a do hospody. Ceny jídla a suvenýrů zde nemám uvedeny, nicméně pokud si nedopřáváte nějak extra – a to já si dopřávala, neboť jsme šli v Krakówě třeba do vyhlášené belgické pivnice, do 4000 se určitě vejdete (já se vešla, tuším do 4500).
Na závěr několik tipů na dopravu a ubytování:
Vlaky v Polsku – nutno podotknout, že mezi 23:30 a 1:00 je systém pozastaven a nelze si jízdenky zakoupit! Možnost koupě i víkendových jízdenek, jízdenek s lehátky (jedete-li v noci a chcete spát), nebo zlevněného jízdného pro studenty (tuto možnost jsem ale blíže nezkoumala).
Vlaky, autobusy, MHD v Polsku – některé lístky na těchto stránkách ale nelze koupit, výhodou však je, že webovky jsou i v češtině, navíc vám ukážou i případné spolujízdy s blablacarem.
Polskibus – tímto autobusem jsem se dostala v přepočtu za necelých 130 Kč z Prahy do Krakówa, lístek jsem kupovala zhruba 4 dny předem, jinak bývají ceny přibližně 2x vyšší. Autobusem jsem jela v noci od 00:30 do 7:55 (přijeli jsme ale o hodinu dřív, takže před 7), spoustu míst bylo volných, takže jsem měla dvojsedadlo celé pro sebe a dalo se poměrně pohodlně spát.
Informace o jízdence z Polska do ČR jsem si zjišťovala na stránkách Českých drah, nicméně zde nebyla cena. Proto jsem volala na infolinku, kde mi paní sdělila, že by měla být zhruba 560 Kč (ve výsledku pouze 200 Kč!), a že koupit si ji mohu na hlavním nádraží v Plzni (či jiném velkém městě) na mezinárodní pokladně. Zde mi pan za přepážkou sdělil, že mě včasná jízdenka bude stát přes 2000 Kč(!) – že za tu levnější cenu si ji mohu koupit jen za předpokladu, že bych kupovala zpáteční. Tento princip poněkud nechápu (platit víc za to, že si jízdenku kupuji předem), nicméně ve Wrocławi jsem si tedy zašla na informace, kde jsem si jízdenku koupila k hranicím a „zbytek“ ve vlaku v Královci (již v ČR).
Jak jsem již zmínila, ubytování jsem hledala přes Booking či Airbnb, více se o nich dozvíte přímo v článcích z dané lokality. Jelikož jsem navíc zaregistrovaná na PlnáPeněženka, nějaké penízky se mi skrze nákup ubytování na Booking přes tento portál vrátily. Couchsurfing jsem vzhledem k tomu, že jsem ubytování brala skutečně jen a pouze jako nocleh, předem zavrhla.